Kuffa ma vyhnal z Martinusu

Autor: Matej Novotný | 14.12.2017 o 7:57 | (upravené 18.12.2017 o 18:22) Karma článku: 11,05 | Prečítané:  32375x

Bývalo to moje obľúbené kníhkupectvo. Zniesol som vyššie ceny, lebo za dobré služby patrí dobrá odmena. Držal som im palce v nerovnom boji s Panta Rhei. Martinus bol môj kamarát. Do minulého týždňa.

Martinus som rád odporúčal iným ľuďom, ako by som ich zoznamoval s kamarátom. A keď som ho len tak spontánne navštívil, mal som pri odchode - ako pri odchode od kamaráta - nakúpené. (ba-dum-ts!)

Čo ale s kamarátom, ktorý sa mlčky prizerá, ako nejaký pán označí vašu ženu za menejcennú? A keď vám ten pán vynadá do prasiat, ale kamarát sa ho ešte aj zastáva? Asi sa už nebudete veľmi kamarátiť, že?

Preto keď v top predajni Martinusu na top mieste vyhradenom pre najpropagovanejšie knihy na mňa hneď trikrát hľadel tento pán Marián Kuffa, povedal som si, že takto my kamaráti nebudeme a odišiel som bez nákupu. A keď sa ho ešte Martinus začal na svojom facebooku zastávať, zlomil som palicu.

EDIT: Fotografia je z pultu, na ktorom Martinus vystavuje bestsellery. Nemali teda kontrolu nad tým, čo sa na tomto pulte ocitne. Je to dané nákupnými preferenciami zákazníkov a keby sa do Top 50ky dostala napríklad táto kniha, vystavia ju tam dozaista tiež, Nad čím už ale Martinus asi kontrolu má, je regál s novinkami, kde Kuffa v tom čase masívne trónil tiež.(Doplnené 18.12.)

Koho to Martinus propaguje?

Kuffa opakovane šíri nebezpečné lži a dehonestuje ľudí, ktorí nežijú podľa jeho predstáv. Nebudem tu obsiahlejšie riešiť jeho výroky, urobili to za mňa iní a lepšie (Ján Hradický, Oľga Pietruchovákňaz Martin Kováč).

Ja len stručne zhrniem pre tento článok kľúčové názory:

  • Bez mužov by ženy dodnes skákali po pralese nahé.

  • Homosexuáli, ktorí sa nechcú napraviť, sú horší od vraha a páchajú genocídu.

  • Liberáli sú prasnice a treba ich zahnať do chlieva.

Kolujú mýty o akýchsi vysvetleniach, kde farár Marián uvádza veci na pravú mieru. Ja som našiel akurát len jedno vysvetlenie. Vraj nepovažuje homosexuálov ako takých za zlých, iba ich správanie dáva na jednu úroveň s alkoholizmom a pedofíliou.

A to je asi tak platné vysvetlenie, ako keby si povedal žene, že jej zadok ako taký nie je veľký, iba jeho rozmery sú enormné. Tešíš sa, ako si sa z toho kulantne vykecal, realita je však taká, že tri dni dláviš studené párky a spíš na gauči.

Moc propagácie

Proti Kuffovým knihám nemám nič. Možno je to hodnotná literatúra, možno brak, neviem, nečítal som. Je to v tejto téme jedno. Rovnako ako je jedno, či Martinus predáva vzťahové porno od Evity, úchylné komiksy od Jodorowskeho, vegánske kuchárky alebo nedajbože Pána prsteňov v slovenskom preklade.

Poviem to ešte raz a explicitne: Je mi jedno, aké knihy Martinus predáva. Ich prácou je predávať knihy ľuďom a túto prácu robia dobre. Nechcem aby Kuffu prestali predávať a nevadí mi, žeho predávaju. Ale jedna vec je neutrálne nezaujato predávať knihu, to mi nevadilo doteraz a nevadí mi to ani teraz. A iná vec je otvorene na prominentnom mieste propagovať takéhoto človeka a ešte sa ho aj verejne zastávať.
( Tento odstavec bol doplnený o 11:00 )

Nejde o obsah kníh ale o budovanie kultu.

Keď niečo propagujeme, využívame svoju popularitu na to, aby sme zvýšili kredit propagovanej veci.

Ľudia majú radi Sagana, Sagan propaguje T-Com, ľudia sú náchylnejší uveriť T-Comu.
Ľudia majú radi Nikodýma, Nikodým propaguje Fica, ľudia sú náchylnejší uveriť Ficovi.
Ľudia majú radi Martinus, Martinus propaguje Kuffu, doplňte známe príslovie.

Martinus sa obhajuje tým, že propaguje knihy a obsah tých kníh sám o sebe závadný nie je.

Tak si urobme taký myšlienkový experiment. Povedzme, že by Kotleba napísal učebnicu informatiky.

Kedysi informatiku učil, navyše v písanom prejave asi negwáčkuje, tak prečo nie. Akurát na obálke bude namiesto vkusného CRT monitora s logom Windows 95 portrét autora… povedzme ako cvála na koni s fakľou v ruke. Vystavili by ste ju v predajni na prominentnom mieste, zatiaľ čo iné (aj lepšie) učebnice informatiky tvrdnú ukryté v regáloch? Ako by ste obhájili, že ide len o knihu a nie o persónu?

Kult Kuffa a morálny nevestinec

Riziko budovania Kuffovho kultu osobnosti vidieť v každej debate o jeho xenofóbnych, šovinistických a hoaxových prejavoch. Hneď sa vyroja priaznivci, že veď to nemôže byť zlý človek, keď žije pod jednou strechou s vydedencami spoločnosti. A koľkým ľuďom ste vy pomohli, že ho chcete kritizovať. A že v súčte je to dobrodinec.

To predviedol aj samotný Martinus, keď zaujal postoj, že nemôžeme zhodiť 20 rokov jeho zásluh kvôli jeho názoru.

Za prvé, nikto po vás nechce zhadzovať jeho zásluhy. Ak by ste ho brali ako stovky iných autorov, ktorí tvrdnú v bežných regáloch bez VIP statusu, tak nezmizne nič z dobrých skutkov, ktoré vykonal.

Ale za druhé - aj keby bárs vynašiel liek na rakovinu, vymyslel zdroj nevyčerpateľnej energie a odnaučil Andreja Danka strkať si veci do pusy, neznamená to, že máme povinnosť tolerovať všetky jeho činy.

To je nejaký morálny nevestinec, kde sa za štrich platí dobrými skutkami? Starajte sa 20 rokov o alkoholikov a môžete si urážať slušných ľudí, podnecovať nenávisť a širiť klamstvá? A čo by ste odpustili politikovi za 40 rokov nulovej nezamestnanosti? Strieľanie nevinných ľudí na hraniciach? Ozaj, tuná Kotleba sa pýta koľko šekov pre choré deti treba rozdať, aby sme mu tolerovali ten fašizmus.

Máš na to svedomie, Michal?

Na záver trochu osobne. Michal Meško je zakladateľ a majiteľ Martinusu. Nepoznáme sa, Michal, ale máme zopár spoločných známych. Hovoria o Tebe ako o milom a inteligentnom človeku. Vedel by si sa svojim blízkym pozrieť do očí a povedať im toto?

Kamarátky moje ženského pohlavia, farár Kuffa vás považuje za menejcenné, ale ja mu dám vo svojich obchodoch prominentný priestor.

Kamaráti moji liberálni a ľudskoprávni, farár Kuffa vás nazýva prascami, ale ja mu na to prominentné miesto dám hneď tri knihy.

Kamaráti moji homosexuálni, farár Kuffa hovorí, že ste rakovina a ste horší od vrahov, ale moja firma ho bude verejne obhajovať, že on to tak nemyslel.

Máš na to svedomie Michal? Ja by som nemal.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Alena Holka Chudžíková

Musíme si vybrať, či sme Slováci, alebo Maďari?

Ak zákony nepoznajú viacnásobnú národnostnú identitu, je čas to zmeniť.


Už ste čítali?