Ďakujem za tie steaky, pán premiér!

Autor: Matej Novotný | 8.7.2015 o 12:14 | (upravené 8.7.2015 o 12:20) Karma článku: 14,18 | Prečítané:  20057x

Premiér Fico sa chváli znižovaním DPH na potraviny a s úsmevom číslo 9 odfajkáva ďalšie políčko na ceste k svojim svetlým zajtrajškom. V skutočnosti to nie je odfajknutie ale odfajčenie. A nie je to úsmev, ale výsmech.

Je to výsmech nielen sociálne slabším ale všetkým občanom. Prečo? Lebo chudobní ľudia budú mať rožky stále rovnako drahé, ale premiér Fico si bude môcť dopriať lacnejšiu sviečkovú na steaky.

Súdruhovia vo vedení tohto štátu sa rozhodli, že nám budú diktovať, čo máme jesť. Chcete jesť rožky? Smola, je to luxusný tovar, zábavka, a tak sa dopláca vyššia DPH. Chcete si ugrilovať mäsko? Nech sa páči, to je jedlo chudobných, životne dôležitá potravina, preto vám ju zlacníme.

Rozdeľovanie tovarov na potrebné (s nižšou sadzbou DPH) a luxusné (s vyššou sadzbou DPH) je nezmysel, ktorý vedie k absurditám a nespravodlivosti. Ako napríklad uvedené steaky a rožky. Nemci sa na rozdielnych sadzbách DPH už dlho zabávajú. Smutným spôsobom, lebo u nich úradníci doviedli tento nezmysel do dokonalosti. Zo základnej potraviny sa tam stane luxusná napríklad pridaním lístočka bazalky, či sterilizovaním do pohára. Keby som žil v Nemecku, vysadím si bazalku a budem sa cítiť ako boháč.

Ale veď znižovanie daní je dobré, nie?

Znižovanie daní v princípe dobré je. Ale nie hocijaké znižovanie daní. Asi by ste neboli nadšení z toho, keby sme znížili dane len vybraným firmám, že? Alebo keby sme znížili dane občanom, ktorých mená začínajú na M. A čo keby sme znížili dane na výrobky, ktoré obsahujú múku? Alebo na výrobky, ktoré vyrábajú Babišove pekárne? Asi by ste to nevnímali ako veľmi spravodlivé alebo systémové.

Dane treba znižovať. A treba ich znižovať spravodlivo. Zo svojej podstaty nebudú síce dane spravodlivé nikdy, ale vieme sa k tej spravodlivosti priblížiť aspoň tak, že budeme daniť všetkých ľudí rovnako. Či si kupuješ rajčiny alebo rajčinový pretlak, zaplatíš rovnakú daň. Či si kupuješ chlieb alebo rožky, zaplatíš rovnakú daň. Škoda, že súdruh Fico to takto nevidí. Namiesto toho chce, aby ste vy mali drahé rožky a on lacné steaky.

Ficove steaky

Sociálna vláda jednej strany to vidí tak, že vy svojim deťom nemáte čo kupovať jabĺčka či kaleráby. Veď je to luxus! Preto ovocie a zeleninu nechali vo vyššej sadzbe DPH. Ale fajnový filet mignon, ktorého kilo stoji 30 euro, to je pre socialistov základná potravina. Tak skončí pekne spolu s ostatným čerstvým mäsom v pásme lacnejšej DPH. Čo na tom, že väčšina vašich deti v živote neochutná (a asi ani neuvidí), čo to ten filet mignon je. Hlavne, že si ho môžu dopriať sociálne cítiaci politici. Čo tam po vašich jabĺčkach a kaleráboch.

Ak nechce premiér vyzerať ako trkvas, tak nech zníži DPH na všetky potraviny. Ekonomika to unesie, v štátnom rozpočte je kde ušetriť. 

A najspravodlivejšie by bolo zníženie DPH na všetky tovary a služby. Lebo je hanba, ak sa niekto tvári, že vraj pomáha chudobnejším ušetriť na potravinách, a pritom na energie, šatstvo, školské pomôcky, dopravu a všetky ostatné zložky plnohodnotného ľudského života naďalej uvaľuje 20 percentné štátne výpalné. 

Nenechajte sa SMERom odfajkať

Preto vás prosím, povedzte svojim rodičom, starým rodičom, kamarátom, kolegom, že Ficove odfajkávanie na tabuli je len jeden veľký ofajč na ľudí. Že kto chce ľuďom naozaj pomôcť, tak zníži DPH plošne na všetko. Ale to by už v štátnej kase nezostalo dosť peňazí na rozdávanie kamarátom a oligarchom. A toho sa súčasní politici boja.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte alebo hlasujte na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Kam odchádza Robert Fico a prečo je jeho odchádzanie škaredé

Ficova metamorfóza na hovorcu najnižších pudov národa ublíži všetkým.

Hossu dostal na odvolacom súde o tri roky vyšší trest

Juraja Hossua eskortovali na proces z výkonu väzby.

CYNICKÁ OBLUDA

Ďakujeme ti, Boris Kollár!

Vláda Smeru už mohla byť minulosťou, ale úžasná politická intuícia Borisa Kollára ju zachránila.


Už ste čítali?