Neviem, čo znamená "liberál", ale nemám ich rád

Autor: Matej Novotný | 5.1.2015 o 8:12 | Karma článku: 16,86 | Prečítané:  6407x

Reagujem na istý blog, kde si autor vyrába bubákov a monštrá tam, kde žiadne nie sú. Prirovnáva liberálov ku komunistom, obviňuje ich zo slepej nenávisti a celkovo to vyzerá, ako by mu zjedli večeru a prebrali frajerku.

Milý Marián,

pokladám sa za liberála a vo svojom blogu si tým pádom i o mne popísal kopec nezmyslov. Verím, že ako kresťan si s pokorou a trpezlivosťou dokážeš vypočuť aj druhú stranu (To povedal tuším sv. Augustín, oprav ma, ak sa mýlim)

Hlúpi, bezcharakterní a zlí. Takí sú asi tí ľudia, ktorých vo svojom blogu opisuješ. A verím Ti, že si na takých narazil. Ale nie sú takí preto, že by boli liberáli. Sú hlúpi, bezcharakterní a zlí preto, že hlúpi, bezcharakterní a zlí ľudia sa nájdu všade. Bez rozdielu pohlavia, národnosti, obľúbeného futbalového tímu. A áno, dokonca bez rozdielu politického či náboženského presvedčenia. 

Nepolarizujme spoločnosť

Svet nie je tak jednoduchý, aby sa dala ľahko nakresliť čiara a povedať: "Ty si liberál, ty nenávidíš cirkev, boha, veriacich a podobáš sa na komunistu". 

Zvlášť, keď mnoho liberálov sú zároveň veriaci a tým sa taká čiara stáva úplne nezmyselnou. Verím, že si uvedomíš, ako si svojim článkom urazil týchto ľudí. Ľudí, ktorí veria v Boha, ale uprednostňujú presviedčanie argumentmi pred štátnymi zákazmi z pozície moci. A toleranciu pred útlakom.

Nenúťme ľudí vybrať si medzi náboženstvom a toleranciou. Tu nie sme v USA, kde si pri troche nadsádzky musíš vybrať, či si veriaci (a teda republikán, musíš holdovať zbraniam a byť rasista) alebo liberál (a teda demokrat, musíš byť ateista, etatista a vegetarián). Nechcem, aby sme sa tam niekedy dostali, a preto odmietam také bipolárne videnie sveta, aké tvoj blog prezentuje.

Poriadok v termínoch: liberál

Je ale možné, že nevieš, kto je vlastne liberál. Usudzujem tak z toho, že píšeš: "charakteristickou črtou [liberálov] je fixná idea, že viera v Boha, náboženstvo i morálka stoja v ceste rozumu, slobode a pokroku."

Charakteristickou črtou liberálov je však úcta k slobode (svojej aj iných). Nie scestná predstava, že morálka stojí v ceste rozumu. Ani žiadna iná podobne nezmyselná predstava nie je charakteristickou črtou liberálov.

Názory na vzťah viery k rozumu či pokroku nemajú priamy súvis s tým, či niekto je alebo nie je liberál. Takisto ako nemá súvis fakt, či je niekto turista, s faktom, či počúva klasickú hudbu. Sú to rôzne kolónky v osobnom profile človeka.

Poriadok v termínoch: viera a cirkev

Ďalej nás obviňuješ z nejakého odporu k náboženstvu či dokonca "slepej nenávisti ku Katolíckej cirkvi".

Viera či náboženstvo je niečo iné ako cirkev. Príslušnosť k cirkvi je len jednou z mnohých foriem duchovného života. Môžu mi vadiť skutky Katolíckej cirkvi ale zároveň uznávam Kristovo učenie (skoro celé). Neodporuje si to. Takisto môže niekomu vadiť nakupovanie v Bille ale zároveň má rád zeleninu. Tiež si to neodporuje. Taký človek si tú zeleninu kúpi inde, lebo Billa nemá na zeleninu monopol.

Katolícka cirkev sa však neraz chová, ako by mala monopol na vieru a ako keby cirkev a viera boli ten istý pojem. Hovoria za seba ale tvária sa, ako by hovorili za všetkých veriacich. Preto žiaľ neraz skĺzame od kritiky katolíckej cirkvi do kritiky viery ako takej. Nesúhlasím s tým, no chápem príčinu toho nekorektného sklzu.

Rovnako ako chápem ľudí, ktorí na základe pár extravagantných účastníkov Gay Pride posudzujú všetkých homosexuálov. Takýmto zovšeobecňovaním a skratkovitým myslením si nesprávne zľahčujeme život. Dôležité je byť si vedomý toho, že k tomu inklinujeme a nerobiť závery hneď. 

Mimochodom: Bárs by som aj mal "slepú nenávisť ku Katolíckej cirkvi". Ako liberál nebudem cirkev zakazovať. Majte si ju. Slepú a iracionálnu nenávisť chovám ku kačaciemu tancu a tiež ho nezakazujem. Hoci mnohým ľuďom príde nepochopiteľné, ako môžem niečo neznášať a zároveň nezakazovať.

Poriadok v termínoch: komunizmus

Pri hľadaní paralel medzi liberálmi a komunistami si viackrát strelil capa. Ale pripíšem to opäť na vrub tomu, že si použil termín "liberál" bez toho, aby si s ním bol bližšie oboznámený. Uvediem len pár veci na pravú mieru:

Nepovyšujeme "štát za arbitra morálnych otázok a dôraz na štátnu autoritu v otázkach výchovy na úkor rodiny"

Liberál považuje štát za ten posledný subjekt, ktorý sa má ľuďom montovať do života. Zákonmi nenaučíš ľudí morálke. A ani štátna výchova nemôže plnohodnotne substituovať rodinné prostredie. Ako liberál by som vám dokonca odsúhlasil aj tú nepovinnú sexuálnu výchovu, keby to nevyžadovalo účasť na tom nešťastnom referende.

Nemáme "predstavu že šťastný život je produktom systému, namiesto práce"
ani ne-"podceňujeme osobnú zodpovednosť".

Komunisti si mysleli, že systém naplánuje, koľko kto potrebuje toaletného papiera ku šťastiu a kto potrebuje k šťastiu dovolenku pri mori. Vieme, ako to dopadlo. Naopak, liberál považuje jednotlivca za strojcu svojho šťastia. Považuje samého seba za najpovolanejšiu autoritu pri rozhodovaní o sebe samom. A samého seba za toho, kto sa má svojou prácou postarať o svoj život. Hoci aj s chybami a omylmi. A ten spomínaný "systém" (nech to už znamená čo chce) je pre liberála skôr prekážkou v snažení sa o šťastný život než zárukou takého života.

"Morálny relativizmus, marxistická koncepcia dejín, determinizmus historického vývinu,  ideologická nadstavba, ópium ľudstva..."

Sorry, ale k týmto cudzím slovám sa vyjadrovať neviem. Znie to ako Ľuboš Blaha a keby som sa k takému niečomu vedel vyjadriť, indikovalo by mi to, že nie som úplne v poriadku.

Aj ja som zlý, hlúpy a bezcharakterný

Človek je tvor nedokonalý a omylný. Ja Ťa tu teraz poučujem, ale sám sa neraz dopúšťam predsudkov, myšlienkových skratiek a podobných nepekností. V kostole mi však hovorili, že lepší jeden polepšený hriešnik ako tisíc pravoverných. Tak sa snažme polepšovať. Všetci.

Nestavajme barikády tam, kde ich netreba a už vôbec nie na základe nejakých pomýlených informácií. Neposudzujme ľudí na základe toho, do akého kostola chodia, ale na základe toho, aký život žijú. A keď sa to naučíme, tak možno časom prestaneme posudzovať ľudí na základe toho, akú majú pokožku, akého sú pohlavia, či jedia v piatok mäso alebo s kým spávajú.

Ospravedlňujem sa veriacim, ktorých som v minulosti z pýchy alebo v zápale vášne neprávom stotožnil s kritizovanou cirkvou. A myslím, že je na mieste, aby si sa aj Ty ospravedlnil liberálom, ktorých z dôvodu neinformovanosti porovnávaš s komunistami či ich obviňuješ z nenávisti k veriacim.

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Kam odchádza Robert Fico a prečo je jeho odchádzanie škaredé

Ficova metamorfóza na hovorcu najnižších pudov národa ublíži všetkým.

Hossu dostal na odvolacom súde o tri roky vyšší trest

Juraja Hossua eskortovali na proces z výkonu väzby.

CYNICKÁ OBLUDA

Ďakujeme ti, Boris Kollár!

Vláda Smeru už mohla byť minulosťou, ale úžasná politická intuícia Borisa Kollára ju zachránila.


Už ste čítali?