V nedeľu z obchodov naspäť na stromy!

Autor: Matej Novotný | 16.6.2014 o 8:07 | (upravené 16.6.2014 o 16:22) Karma článku: 14,21 | Prečítané:  30114x

Páči sa vám myšlienka, že by boli v nedeľu obchody zatvorené? Dobrá správa! Ficovi registrovaní partneri z KDH vám hrajú do tanca. A aj ste sa zamysleli nad tým, čo to vlastne znamená a kam to až siaha? Ďalšia dobrá správa! Urobil som to za vás. Čítajte.

Čo vlastne chcú zakázať?

Návrh zákona znie v ľudskej reči takto: V nedele a sviatky nie je možné zamestnancovi nariadiť prácu v maloobchode. Výnimkou je odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život a zdravie a tiež uspokojenie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva.

Oni to možno myslia dobre. Cesta do pekla je však vydláždená dobrými úmyslami. KDH by to mali vedieť najlepšie, stačí keď si pozrú pod nohy. A my sa dnes pozrieme, aké pomýlená je táto iniciatíva a mnohé argumenty na jej obhajobu.

Funguje to tak aj v iných krajinách

To je obľúbený argument za zavedenie zákazu nedeľného predaja. Ak ho ale chce KDH alebo hocikto použiť, musí si byť vedomý jeho mnohorakého využitia. Kadečo totiž funguje v iných krajinách.

Legalizácia marihuany, odluka cirkvi od štátu, registrované partnerstvá,sexuálna výchova, predmanželské zmluvy, ... to všetko funguje v mnohých iných krajinách. Behá vám mráz po chrbte, bratia a sestry v Kristu?

Mamička nemôže byť s deťmi doma

Poznáte Tomáška a Klárku? Tomáško bude môcť byť v nedeľu so svojou maminou, lebo dobrí ujovia z KDH zavrú v nedeľu obchody a Tomáškova mamina, ktorá je predavačka, nebude musieť do práce. Tomáško sa teší, lebo mama ho môže zobrať napríklad do ZOO. 

Klárka sa neteší. Klárkina mama totiž predáva lístky do ZOO.

Nie je fér, že dnes musia byť Tomáškova a Klárkina mama v nedeľu v práci hoci by boli radšej doma. 

A bude to fér potom? Keď súdruhovia na hradnom vŕšku ukážu na svojich poddaných prstom a určia: “Vy idete domov a budete uspokojovať svoje životné a kultúrne potreby. A vy druhí budete v práci, lebo vy musíte uspokojovať životné a kultúrne potreby ostatných”.

Choďte vysvetliť Klárke, prečo jej mama je v nedeľu preč a Tomáškova doma. Len preto, že súdruhovia zaradili návštevu ZOO medzi životné a kultúrne potreby obyvateľstva.

Návrat rovných a rovnejších

Čo všetko sú životné a kultúrne potrieb obyvateľstva? Napríklad taká ZOO? Samozrejme, ZOO rozširuje vedomosti a to je potrebné. A čo ešte? Balet? Ale určite. Baletu nikto nerozumie, takže to je dozaista nejaká tá kultúra. Galérie? Pochopiteľne. V galérii je samé umenie a rodiny by tam mali chodiť, aby z detí nevyrástli barbari. Divadlo, kino, čo všetko patrí do uspokojenia kultúrnych a životných potrieb obyvateľstva? Aj jedlo? Trt makový!

Keď babka zabudne kúpiť vajíčka (neviem, či viete, ale starší ľudia zabúdajú) a chce v nedeľu upiecť deťom bábovku, tak to už nie. To je konzum a hriech a rozvracanie rodín. To bude v nedeľu zakázané.

Nakúpiť si môžete vopred

Babka nemusí isť po vajíčka do obchodu práve v nedeľu. Môže si ich kúpiť vopred, ak nezabudne. Alebo si ich môže ísť požičať od susedy. Alebo neupečie bábovku a spraví puding. Vždy sa dá nejak zaobísť. To je pravda.

Veľa z toho, čo v nedeľu robíme, nie je nevyhnutné. Napríklad nakupovanie. Ľudia kvôli našim rozmarom musia chodiť v nedeľu do práce. A viete čo ešte nie je nevyhnutné a kto všetko by nemusel v nedeľu chodiť do práce? Tak si to predstavme.

Čo všetko si môžete vopred…

Keď sa vyberiete s deťmi do parku a dostanete chuť na zmrzlinu - bohužiaľ. Teta zmrzlinárka je doma so svojimi deťmi. Mali ste si kúpiť zmrzlinu vopred. 

Keď vám na túre vysmädne a chcete si s deťmi zájsť na kofolu - bohužiaľ. Teta bufetárka je doma so svojimi deťmi. Mali ste si vliecť litre vody z domu. 

Keď sa vám cestou k starej mame minie benzín, bohužiaľ. Ujo pumpár je doma. Mali ste si natankovať vopred. 

Na nedeľné voľno majú títo všetci rovnaký nárok ako predavačka. Teším sa, ako mi vysvetlíte, prečo oni musia byť v práci a predavačka nie.

A to ani nehovorím o televíznom vysielaní, športových zápasoch, kúpaliskách, reštauráciách, či vlakoch a autobusoch. Všade tam pracujú otcovia a mamy od Tomáškov a Klárok.

Vaše potreby sú iné ako iných ľudí.

Nanucovať ostatným ľuďom váš štýl života je arogantné, egoistické a pokrytecké. Niekto sa v galérii pozerá na povznášajúce umenie, niekto tam obzerá holého chlapa, ako robí stojku na cudzom hrobe. Niekto potrebuje rýchlo dokúpiť jedlo, lebo sa nečakane ohlásila návšteva a iný sa vláči celú nedeľu po obchodnom centre, míňa peniaze na sprostosti a zabíja čas. Sme rôzni a nežijeme podľa rovnakej šablóny. Neexistuje jediná správna kultúrna a životná potreba obyvateľstva.

Mám pre vás obrovskú novinu. Iní sú iní. Teraz žarty bokom a a prečítajte si tú vetu ešte raz a pomaly. Je krátka, zvládnete to: Iní sú iní.

Ostatní ľudia žijú iný život ako vy. Čítajú iné knihy (resp. čítajú knihy), fandia inému športu, chodia na iné výlety, vstávajú v inom čase, majú iný recept na vianočnú kapustnicu...

Nebuďte zlí

Ak práve vám nevadia v nedeľu zatvorené obchody, iným možno vadia. A keď vy zakážete im v nedeľu nakupovať, majú oni úplne rovnaké právo zakázať vám trebárs cestovať v nedeľu autobusom.

Predavačky potravín sú rovnaké mamy od detí ako predavačky lístkov do ZOO.
To, čo potrebujete vy, môže iný považovať za zbytočnosť a naopak.

Nie je fér, že dnes musia byť Tomáškova a Klárkina mama v nedeľu v práci aj keby boli radšej doma. Ale treba to riešiť iným spôsobom. Nie tak, že do našej už dosť nespravodlivej a zdeformovanej legislatívy zavedieme ďalšie nespravodlivosti a deformácie.

Páči sa vám myšlienka, že by boli v nedeľu obchody zatvorené? Dobrá správa! Začať môžete od seba už dnes aj bez politikov z KDH. Jednoducho v obchodoch v nedeľu nenakupujte. A povedzte to aj ľuďom okolo seba a bárs nech to aj z kazateľnice rozhlási ten ujo, čo vám pred voľbami káže, koho máte voliť.

 

Epilóg

Tomáškova mamina bude v nedeľu doma, lebo dobrí ujovia z KDH zavreli v nedeľu obchody. A bude doma aj v pondelok. Aj v utorok. Aj celý zvyšný mesiac. A ktovie dokedy až. Zamestnávateľ Tomáškovej maminy totiž zistil, že keď bude po novom 1 deň do týždňa zatvorené, tak nepotrebuje 50 zamestnancov, ale stačí mu ich 45. A Tomáškovu maminu spolu s ďalšími 4 maminami prepustil. V záujme ústavou chránenej rodiny tak budú môcť tráviť viac času so svojimi ďetmi. 

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?