Rektorove gule

Autor: Matej Novotný | 8.1.2014 o 12:13 | Karma článku: 18,44 | Prečítané:  27042x

Chlapci majú radi svoje hračky a radi sa nimi chvália. Kto má krajšie angličáky. Kto ďalej dočurá. Chlapcami zostávajú aj keď vyrastú. Stále sa potrebujú pred kamarátmi ukazovať. Ale už s dospeláckymi hračkami: mobilmi, hodinkami, autami. A keď si na to nevedia zarobiť sami, poslúžia im cudzie peniaze.

Riaditeľ internátov Univerzity Komenského v Mlynskej doline tiež asi cítil potrebu ukázať sa. A tak, keď odišla do dôchodku služobná Octavia, bachol sa nám po vačku a na pár prechodných mesiacov si zobral z požičovne päťkové BMW. Lebo veď čo už narobíte, keď mešká verejné obstarávanie a vy potrebujete dočasne nejaké auto?

BMW radu 5 stálo mesačne 1790,- EUR a treba internátom uznať, že cena je v poriadku. Je to bežná suma, za ktorú takéto auto nájdete v požičovniach. Tak v čom je problém? Možno v tom, že ak sa mohlo vedenie internátov deväť predošlých rokov voziť v Octavii, je ťažko uveriť, že bolo nutné si požičiavať BMW za 2,5x vyššiu cenu.


Ale riaditeľ predsa musí reprezentovať!

Viete, ako fungujú vysokoškolské internáty? To nie je firma zmietajúca sa v trhovom mechanizme, kde aj imidž rozhoduje o tom, či prežijete alebo vás konkurencia zahubí. Internáty nemajú núdzu o klientelu. Chudobný študent nestoji pred širokou ponukou volieb, kde bývať. Spravidla je rád, ak sa mu vôbec ujde ubytovanie na internátoch. Internáty sa teda nemusia báť, že sa im študenti začnú odhlasovať z ubytovania. A rozhodne sa im nebudú odhlasovať preto, že videli riaditeľa prísť do práce "iba" na oktávke a nie na bavoráku.

Možno potrebuje riaditeľ vyzerať luxusne pred firmami, ktorí v priestoroch internátu podnikajú. Ak tomuto veríte, prosím, choďte sa pozrieť na tie internáty. A povedzte mi, či rozdiel medzi oktáviou a bavorákom na parkovisku je to, čo by vás tam pritiahlo podnikať.

Tak načo teda bolo treba také auto? Ktovie, možno si chcel riaditeľ privyknúť na niečo lepšie. Už ho totiž čakal nový Peugeot, za ktorý sme zaplatili 33 tisíc eur. Niekomu sa môže zdať táto cena za auto pre riaditeľa internátov privysoká. Sám riaditeľ argumentuje, že je výhodná vzhľadom na predpokladanú dĺžku užívania. Držíme riaditeľovi palce a tešíme sa na najbližšiu výmenu vozidla, ktorá podľa jeho výpočtov vychádza na rok 2031.


A čo to má s rektorom?

Riaditeľ internátu spadá okrem nás, daňových poplatníkov, aj pod rektora Univerzity Komenského. To je jeho šéf a ten mohol buchnúť rukou po stole. Mohol povedať: Robo, neser ma, keď ti bola doteraz dobrá Octavia, tak ti bude dobrá aj potom. Isto nájdeme lepšie využitie pre tých ušetrených 15 tisíc eur. Alebo mi daj na stôl výpočet, prečo je pre internáty výhodnejšie, aby si si požičiaval a kupoval 2x drahšie auto.

Rektor to mohol urobiť. Na to by ale musel mať, ako sa u nás hovorí … odvahu. Namiesto odvahy má guľu. Železnú guľu prikovanú k nohe v podobe jeho rektorátneho 63-tisícového Mercedesu. A dnes má už aj druhú - auto riaditeľa internátu.


Chlapci ostávajú chlapcami

A radi sa ukazujú pred kamarátmi. Kto má krajšie angličáky. Kto ďalej dočurá. A tak aj rektor univerzity spolu s riaditeľom internátov môže svojim kamarátom ukazovať, kto má krajšie angličáky a kto ďalej dočurá. Najlepšie študentom na hlavu.

Verím, že študenti si to nenechajú. A že keď sa bude nabudúce rektor sťažovať, že na niečo nie sú financie, tak mu pripomenú dve väzenské gule, ktoré ho obrali o právo používať financie ako výhovorku. Lebo ak sa proti tomuto neozveme, budú si tieto gule rektori a riaditelia voziť na vyhrievaných kožených sedadlách za naše peniaze navždy.Ak sa vám článok páčil, pripnite ma na pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?