reklama

Posilnením referenda k oslabeniu demokracie

Referendá na Slovensku sú už tradične neúspešné z dôvodu nízkej účasti. Logicky by sa zdalo, že znížením kvóra posilníme referendum a tým aj demokraciu. Opak je pravdou. Samotné zníženie kvóra by na Slovensku demokraciu poškodilo. Neťukajte si ešte na čelo. Vysvetlím...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (108)

Znie to ako nezmysel, že? Posilníme referendum a tým oslabíme demokraciu. Príčina tohto paradoxu je v limite 350.000 podpisov, ktoré je treba zozbierať na vypísanie občianskeho referenda. (Existuje ešte aj "neobčianske" referendum, ktoré odhlasujú poslanci NR SR. O tom ale nie je reč.)

Referendum je občianska aktivita. Alebo?

Zber podpisov je aktivita náročná na zdroje (finančné či personálne). Nezvládne to každý. Buď máte veľa peňazí, aby ste to mohli celé zaplatiť alebo máte silné personálne zázemie v podobe oddaných pešiakov v poli. Tým sa referendum stáva nástrojom, s ktorým môže operovať len niekto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tými úspešnými zberačmi podpisov sú napríklad:

  • politické strany, ktorým sme to cez ich "sponzorov" zaplatili my (HZDS, SMER)

  • politické strany, ktoré si to zaplatili viacmenej samé (SaS)

  • politické strany, ktoré sa tvária, že nie sú politické strany (Konfederácia odborových zväzov) 

  • cirkevné organizácie, ktorá sa tvária, že nie sú cirkevné organizácie (Aliancia za rodinu)

Vidíte tam niekde nejakú rýdzo občiansku aktivitu? Ja tam poväčšine vidím spolky priamo či nepriamo financované štátom. A tie majú dosť zdrojov na to, aby zrealizovali kampaň a zber podpisov. Stále si myslíte, že referendum v súčasnej podobe je demokratickým nástrojom v rukách občanov? Alebo je to skôr nástroj, ktorý si môžu dovoliť len určité skupiny?

Čo sa stane keď znížime kvórum?

Súčasné 50% kvórum robí z referenda prakticky nepoužiteľný nástroj. Na Slovensku tak nemá skoro nikto k dispozícii funkčné referendum, pretože: 

  • Väčšina občanov nemá k dispozícii žiadne referendum o svojich otázkach.

  • A tie skupiny, ktoré ho k dispozícii majú, s ním nemajú prakticky žiadnu moc.

Po znížení kvóra (napríklad na 20%) sa stane toto:

  • Väčšina občanov naďalej nebude mať k dispozícii žiadne referendum o svojich otázkach.

  • Ale tie skupiny, ktoré ho k dispozícii majú (politici, cirkev), už s ním dostanú aj moc.

Referendum je akási pomyselná zbraň v demokratickom súboji myšlienok a názorov. Tento súboj by mal byť rovnaký pre každého. To je základ demokracie. Ak však dáme túto zbraň do rúk len niektorým bojovníkom a navyše ju ešte posilníme znížením kvóra, tak sa nedá veľmi hovoriť o rovnoprávnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Iste, každý má rovnaké právo prísť hlasovať v referende. Znie to fér. No rozhodne sa nedá hovoriť o rovnoprávnosti, keď síce môžete odpovedať slobodne na otázky, ale len na tie, ktoré vám nadiktuje niekto iný.

Keď si taký múdry, čo navrhuješ?

Ak sa chceme baviť o zlepšovaní demokracie, o participácii ľudí na rozhodovaní, o presune moci od politikov do rúk občanov, tak je hneď niekoľko krokov, ktoré sú lepšie než znižovanie kvóra:

Zredukovať objem vecí, o ktorých rozhoduje štát
Niet lepšieho receptu na presun moci do rúk občanov ako nechať ľudí, nech rozhodujú sami za seba. Neustále hlasujeme (nie len v referende ale aj prostredníctvom poslancov) o mnohých veciach, na ktoré vôbec nie je treba zákony. Potrebujete zákon na to, aby ste do obchodu nešli vtedy, keď do neho ísť nechcete? Potrebujete zákon na to, aby ste si nekupovali žiarovky?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zjednodušiť hlasovanie
Výsledky volieb a referend závisia od toho, aké je vonku počasie, či sú študenti na internátoch alebo či babky vykopávajú zemiaky. Alebo od toho, či umožníme vyjadriť svoj názor našim občanom v zahraničí. Príde vám správne, aby počasie malo vplyv na demokratické mechanizmy? Ak chceme zefektívniť demokratické hlasovanie, tak primárne riešme toto. A nehľadajme výhovorky, prečo to nejde. 

Znížiť počet podpisov k iniciovaniu referenda
Ak chceme, aby si občania boli pri rozhodovaní rovnocenní, nesmieme posilňovať nástroje v rukách malej skupiny ľudí. Ak má byť demokratický súboj názorov férovým súbojom, tak by mali mať tieto pomyselné zbrane všetci a mali by ich mať rovnaké. Ideál je sám o sebe nedosiahnuteľný (to by sme mali do roka niekoľko tisíc referend). Ale ak zrealizujeme predošlé dva body, tak bude menej tém, o ktorých sa hlasuje, a hlasovania budú jednoduchšie a lacnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak budeme namiesto týchto zmien len znižovať kvórum, staneme sa obeťou malej množiny silných skupín, ktoré nám budú diktovať otázky, blahosklonne nám dovolia sa k nim vyjadriť a budú to volať demokracia. 

Vďaka za nefunkčné referendum

Som rád, že návrh poslanca Igora Matoviča na zníženie kvóra neprešiel. Poznám ten typ vecí, ktoré by poslanci ako Matovič, Kuffa a Škripek radi zákonom regulovali. A som rád, že naďalej môžem ich nezmysly ignorovať a nemusím byť šikanovaný chodením k referendu, ktorého otázky nemám šancu nastaviť, ale ktorého výsledkom by som musel čeliť

Ak sa vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Matej Novotný

Matej Novotný

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa používať rozum. Nie vždy v súlade s návodom. Zoznam autorových rubrík:  FilmySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu